Revolūcija finanšu jomā — savstarpējo aizdevumu nozares aizsākumi

Publicēts: 24.05.2018.

Kopš 2005. gada savstarpējo aizdevumu nozare ir izmainījusi mūsu uzskatus par finansēm, kā arī tradicionālo banku lomu sabiedrībā. Tā rezultātā bankas ir zaudējušas valdošo monopolu aizdevumu jomā, un jēdziens “investīcijas” vairs netiek saistīts tikai ar akcijām vai obligācijām. Savstarpējie aizdevumi ir snieguši neskaitāmi daudz iespēju un plašu izvēles brīvību ne tikai aizņēmējiem, bet arī investoriem.

Savstarpējie aizdevumi ir tādi aizdevumi, kur cilvēki (aizdevēji/investori) izsniedz aizdevumus citiem cilvēkiem (aizņēmējiem). Nozare jau no pašiem tās pirmsākumiem ir piedzīvojusi strauju izaugsmi. Saskaņā ar izpētes un konsultāciju uzņēmumu Transparency Market Research, “salīdzinot ar 26 miljardiem dolāru 2015. gadā, līdz 2024. gadam globālais savstarpējo aizdevumu tirgus būs vērts 898 miljardus dolāru. Tiek lēsts, ka laikā no 2016. gada līdz 2024. gadam tirgus saliktais gada vidējais pieauguma rādītājs CAGR (Compound Annual Growth Rate) pieaugs par 48,2 %. Banka Morgan Stanley savā 2015. gada ziņojumā arī paredzēja, ka līdz 2020. gadam savstarpējo aizdevumu nozare piedzīvos globālu augšupeju, pieaugot no 250 miljardiem līdz 490 miljardiem dolāru.

Kā aizsākās šī nozare?

 Savstarpējā aizdevumu nozare aizsākās ar personisko finanšu savstarpējo aizdevumu platformu Zopa. Apvienotajā Karalistē reģistrēto uzņēmumu dibināja 2005. gadā, un tas bija ne tikai pirmais savstarpējo aizdevumu uzņēmums pasaulē, bet arī viens no pirmajiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem. Kopš uzņēmuma dibināšanas tas aizņēmējiem Apvienotajā Karalistē ir izsniedzis aizdevumus vairāk nekā 3,22 miljardu mārciņu vērtībā.

Uzņēmumam Zopa pa pēdām sekoja Lending Club un Prosper, kas 2006. gadā tika dibināti Amerikas Savienotajās Valstīs. Kopš tā laika šī nozare ir piedzīvojusi strauju izaugsmi, un pašlaik tās lielākie tirgi ir Ķīna, Amerikas Savienotās Valstis un Eiropa. Visā pasaulē darbojas tūkstošiem platformu, kas ir izsniegušas aizdevumus vairāku miljardu vērtībā.

2010. gada augustā tika dibināts pirmais ievērojamais savstarpējo aizdevumu uzņēmums Funding Circle, kas izsniedz aizdevumus tieši uzņēmumiem. Apvienotās Karalistes uzņēmums ir vadošā platforma, kas izsniedz aizdevumus maziem un vidējiem uzņēmumiem. Uzņēmums kopš tā dibināšanas ir palīdzējis 40 000 mazo uzņēmumu visā pasaulē.

Savstarpējie aizdevumi Latvijā

Latvijā savstarpējie aizdevumi parādījušies pavisam nesen, taču nozare piedzīvo strauju izaugsmi. Pirmās divas platformas, Mintos un TWINO, tika dibinātas 2015. gadā. Saskaņā ar AltFi datiem Mintos ir vadošā platforma kontinentālās Eiropas savstarpējo aizdevumu tirgū ar 46 % tirgus daļu. Citi nozares pārstāvji ir Dofinance, Swaper, Viainvest, Viventor u.c.

Saskaņā ar Trešo Eiropas alternatīvo finanšu nozares salīdzinošo ziņojumu, Baltijas valstis ir uzrādījušas straujākos izaugsmes rādītājus, 2016. gadā piedzīvojot 287 % izaugsmi salīdzinājumā ar 2015. gadu. 2016. gadā alternatīvo finanšu tirgus apjoms ir pieaudzis gandrīz par 101 miljoniem eiro, sastādot kopējo apmēru 136 miljonu eiro vērtībā. Tādējādi Baltijas jūras reģions ir kļuvis par piekto lielāko reģionu kontinentālajā Eiropā alternatīvo finanšu jomā.

Šobrīd Finanšu ministrija strādā pie tā, lai izstrādātu efektīvu regulējumu savstarpējo aizdevumu nozarei valstī. 2017. gadā tā aizsāka savstarpējo aizdevumu kolektīvo finansēšanas platformu normatīvā regulējuma izstrādi, un vairākas vadošās platformas, kā Mintos un TWINO ir aktīvi iesaistījušās atbilstoša un godīga regulējuma izstrādē. Ir paredzēts, ka regulējums stāsies spēkā 2018. gadā.

Savstarpējo aizdevumu nozare ir uzrādījusi pozitīvus rezultātus un ievērojami ietekmējusi finanšu nozari, un izskatās, ka tās izaugsme vēl tik drīz nepalēnināsies. Tehnoloģiskie sasniegumi, pastāvīgi inovatīvi risinājumi un atbilstošs regulējums ļaus šai nozarei sasniegt vēl nebijušas virsotnes un turpināt mainīt mūsu uzskatus par finansēm un aizdevumiem.

Līdzīgi raksti

Mazas summas bankās neaizņemas

03.09.2018.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš stāsta, ka asociācijas pasūtītais patēriņa kreditēšanas pētījums, ko veica pētījumu centrs SKDS, liecina - iedzīvotāji izmanto gan banku, gan arī nebanku aizdevēju izsniegtos patēriņa kredītus.

Patērētājs zina, cik maksā par nebanku aizdevumiem

25.07.2018.

Nebanku aizdevēji, izsniedzot kredītu, piemērotajā procentu likmē iekļauj visas ar aizdevuma izsniegšanu saistītās izmaksas pretstatā bankām, kuras vēl papildus iekasē dažādas komisijas maksas par kredīta izsniegšanu.

Ierobežojot oficiālos aizdevējus, uzplauks nelegālais tirgus

25.07.2018.

Nebanku aizdevēju tirgus jau šobrīd ir strikti regulēts, un jaunu ierobežojumu ieviešana veicinās nelegālā aizdevumu tirgus uzplaukumu.